Żuraw warsztatowy to potężna maszyna, służąca do podnoszenia elementów o dużej masie, przypominająca działaniem dźwig. W wielu warsztatach (domowych i profesjonalnych) jest to obowiązkowy element wyposażenia. Pozwala na przenoszenie niewymiarowych elementów dzięki obecności ramienia o dużym zasięgu oraz haka. Są bezpieczne w użyciu oraz nie są wymagające w obsłudze. Dzięki temu stały niezwykle często wybierane przez właścicieli warsztatów.

Rodzaje żurawi warsztatowych

Żurawie warsztatowe można oczywiście dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Można wybrać rodzaj i sposób montowania, wersje wciągnika czy dodatkowe wyposażenie. Gdy zdecydujemy się na zakup żurawia warsztatowego, musimy zwrócić szczególną uwagę na udźwig. W ten sposób dowiemy się, jak ciężkie obiekty możemy przenosić, używając tej maszyny. Jeśli zależy nam na jeszcze większym dopasowaniu żurawia do naszych potrzeb, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia oraz jego wysokość.

Na rynku możemy znaleźć między innymi;

  • żurawie warsztatowe słupowe – są to wolnostojące maszyny, które montuje się na posadzce hali. Dostosowane są one jednakowo do pracy z wciągnikami ręcznymi oraz elektrycznymi, oraz z obrotem wysięgnika ręcznym czy elektrycznym. Wśród nich wyróżniamy: pełnoobrotowe, wspornikowe oraz z odciągiem. Znajdują zastosowanie w większości przypadków, z racji możliwości dopasowania zakresu ruchu ramienia,
  • żurawie warsztatowe przyścienne – modele te przeznaczone są do montażu do ściany lub betonowego słupa, przez co obrót ramienia wynosi maksymalnie 180 stopni. Jednak jeśli montujemy żurawia na słupie, możemy osiągnąć do 270 stopni obrotu ramienia. Obrót możemy wykonywać ręcznie lub mechanicznie.

Zastosowanie żurawi warsztatowych

Warsztat wyposażony w żurawia warsztatowego znacząco podniesie jakość i skróci czas naszej pracy. Żurawie zazwyczaj wyposażone są w pompę hydrauliczno-pneumatyczną i mogą być obsługiwane za pomocą kompresora. Jego ogromna funkcjonalność oraz tańsze i łatwiejsze użytkowanie pozwala mu zastąpić takie urządzenia jak wózki widłowe, suwnice czy wciągarki. Ponadto żurawie warsztatowe znajdują zastosowanie w:

  • podnoszeniu ciężkich elementów,
  • bezproblemowy transport dużych elementów,
  • rozładunku towarów o dużych gabarytach.

Żuraw jest najchętniej wykorzystywany przez mechaników w warsztatach samochodowych, ponieważ bez niego ich praca byłaby niezwykle utrudniona. Znajduje on także zastosowanie w zakładach produkcyjnych, gdzie jest wymagany do trudnych zadań, między innymi rozładunek i podnoszenie ciężkich elementów.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne aspekty wypożyczania sprzętu budowlanego: jak zmniejszyć ślad węglowy Twojej firmy.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby dbania o środowisko naturalne, f…