Wykładziny dywanowe z powodzeniem mogą zastąpić parkiet lub płytki. Ten sposób wykończenia, pozwala na stworzenie przytulnych aranżacji. Nie bez znaczenia są także praktyczne zalety stosowania wykładzin, takie jak izolacja akustyczna lub termiczna.

Jaką wykładzinę dywanową wybrać?

Walory estetyczne i zalety praktyczne wykładzin są zależne od kilku czynników. To przede wszystkim rodzaj podkładu, typ runa oraz gramatura wykładziny. Warto kierować się tymi kryteriami podczas dokonywania wyboru. Gdy chodzi o izolację termiczną i akustyczną najlepiej sprawdzają się wykładziny na podłożu sporządzonym z gąbki. Gąbkę umieszczać należy na podłodze betonowej. Nie zaleca się stosowania gąbki w formie dodatkowego uzupełnienia parkietu czy płytek. Ten rodzaj wykładziny dywanowej jest odporny na działanie wilgoci. Odpowiednio dobrana i wyłożona okładzina na gąbce to trwały element wystroju. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest guma kauczukowa, która zapewnia podobne efekty i również powinna być montowana bezpośrednio na podłożu z betonu. Uniwersalną opcją jest z kolei filc. Często stosowana jest także juta, jako rozwiązanie bardzo wytrzymałe. W przypadku pomieszczeń o dużym stopniu wilgotności powietrza, warto stosować jutę sztuczną.

wykładziny
wykładziny

Aranżacja wnętrz z użyciem wykładzin

Wykładziny dywanowe dostępne są w wielu wariantach. Znajdą się opcje zarówno dla miłośników wzorzystych dekoracji, jak też wykładziny o jednolitym kolorze. Wielość możliwości sprawia, że aranżacja wnętrza z użyciem wykładzin jest niezwykle prosta. Obecnie stosowane są wykładziny o wyrazistych barwach i wzorach. Modele klasyczne o stonowanych barwach nigdy jednak nie stracą swego uroku. Istotny jest także wymiar praktyczny i funkcjonalność użytych rozwiązań. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na gramaturę – im wyższa, tym dłużej wykładzina zachowa swoje walory. Ponadto dostępne są różne rodzaje runa. Poniższe zestawienie przedstawia najpopularniejsze z nich:

  • wykładzina dywanowa ze sztucznym runem – okładzina wykonana z nylonu lub polipropylenu to opcja odporna na procesy pleśnienia. Wykładzina z włókien sztucznych jest bezpieczna, gdy chodzi o rozwój drobnoustrojów i kumulację alergenów. Ten typ okładzin może jednocześnie bardzo dobrze imitować runo naturalne;
  • wykładziny z naturalnym runem również odznaczają się wieloma zaletami. Wełna doskonale izoluje ciepło i jest niezwykle miękka w dotyku. Po takiej okładzinie przyjemnie jest chodzić boso. Dlatego bardzo dobrze nada się, jako materiał wykończeniowy w sypialniach;
  • wykładziny z trawy morskiej lub włókna kokosowego. Tego typu wykładziny są dość szorstkie w dotyku, jednak z drugiej strony odznaczają się wysokim stopniem trwałości.

Aby odpowiednio dobrać i zamontować wykładzinę, warto korzystać z porady specjalistów. Przydatna będzie także pomoc sprawdzonej firmy zajmującej się wykończeniami. Wykończenia wnętrz Rzeszów – skorzystaj z profesjonalnych usług i szerokiej oferty.

 

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Korzyści i wady last minute: Czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie?

W dzisiejszym świecie, gdzie szybkość i efektywność są na wagę złota, wiele osób szuka roz…