Zanim przejdziemy do kwestii niedoborów witaminy A, zapoznajmy się z jej zalecanym przez specjalistów spożyciem dziennym. Zasadniczo, jest ona uzależniona od płci oraz wieku jednostki. Witaminę A winny spożywać zarówno dzieci jak i dorośli.

Dzienne spożycie witaminy A

  • Dzieci do 6 miesiąca życia – 400 mikrogramów/dobę
  • Dzieci od 6 do 12 miesiąca życia – 500 mikrogramów/dobę
  • Dzieci od roku do 3 lat – 300 mikrogramów/dobę
  • Dzieci od 4 do 8 lat – 400 mikrogramów/dobę
  • Dzieci od 9 do 13 lat – 600 mikrogramów/dobę
  • Kobiety powyżej 13 roku życia – 700 mikrogramów/dobę
  • Mężczyźni powyżej 13 roku życia – 900 mikrogramów/dobę
Witamina
Witamina

Dorośli, a więc osoby po 21. roku życia nie powinny spożywać więcej, aniżeli 1,5 mg witaminy A na dobę. W porównaniu do wielu innych związków, nadwyżki witaminy A są magazynowane w wątrobie, nie zaś wydalane wraz z moczem bądź kałem. Lekarze uważają, że zdrowa i zbilansowana dieta bez większych przeszkód dostarczy nam wskazaną dawkę opisywanej witaminy. Nie ma zatem potrzeby jej suplementacji.

Niedobór witamin A

Braki w suplementacji witaminy A są bardzo szybko widoczne. Jeżeli nie mamy czasu na zdrową i zbilansowaną dietę, możemy pokusić się o dodatkowe suplementy diety zawierające kompleks witamin, w tym witaminę A. Niedobór opisywanego związku może objawiać się znaczącym pogorszeniem zmysłu wzroku, chronicznym poczuciem zmęczenia, a także wyraźnym osłabieniem widzenia po zmroku (tzn. kurza ślepota). Dodatkowo, brak witaminy A w organizmie prowadzi do licznych problemów skórnych, wysypek, łysienia, wzmożonej łamliwości paznokci. U kobiet niedobór witaminy A przekłada się na problemy z płodnością oraz zaburzenia miesiączkowania. U osób w podeszłym wieku brak witaminy A objawia się charakterystycznym „dzwonieniem w uszach”.

Nadmiar witaminy A

Tak jak wspomniano wcześniej, organizm magazynuje witaminę A. Chociaż związek ten odpowiada za wiele ważnych dla nas aspektów, jego nadmiar może mieć negatywne konsekwencje. Niektóre badania dowodzą, iż spożywanie dwukrotnie większej dawki, aniżeli zalecana, może prowadzić do osłabienia kości. Jest to szczególnie ważne w kontekście osób w podeszłym wieku, a także przedstawicielek płci pięknej podatnych na osteoporozę. Suplementy z witaminą A są szczególnie wzbronione w przypadku kobiet w ciąży, gdyż mogą spowodować poważne wady wrodzone u dziecka. Dodatkowo, nadmiar witaminy A objawia się niemal tak samo jak niedobór. Za duża dawka beta-karotenu może natomiast znacząco zżółcić naszą skórę.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne paliwo przyszłości. Jak powstaje pellet?

Pellet drzewny to ekologiczne paliwo, które stanowi świetną alternatywę dla węgla czy ekog…