Jest coś takiego jak periodyzacja treningów, czyli umiejscowienie cykli treningowych w czasie. W wypadku mężczyzn może to wyglądać tak, że najpierw jest kilkutygodniowy cykl na wzrost siły, potem kilkutygodniowy cykl na wzrost masy mięśniowej, potem krótki cykl regeneracyjny, a następuje kilkutygodniowy cykl redukcyjny i robienia rzeźby. Jak to powinno być w wypadku kobiet zakładając, że kobieta nie jest zawodniczką, ale chciałaby wyglądać tak jak zawodniczka występująca na scenie?

Wyjaśniam od razu, że zawodniczka występująca na scenie, zakładając, że jest do tego występu dobrze przygotowana, .v takiej formie jest tylko w dniu zawodów. Potem jej forma ulega pogorszeniu, ale jeżeli o to zadba, nadal będzie miała sylwetkę wysportowaną i bardzo zgrabną.

Każda osoba trenująca, niezależnie czy jest to mężczyzna, czy kobieta, mając wytyczony konkretny cel treningów, nazwijmy go celem głównym, powinna „po drodze” osiągać cele pośrednie. Jest to taka układanka, którą można przyrównać do układania puzzli. Każdy element tej układanki musi, po pierwsze, być dobrze umiejscowiony w czasie, i po drugie, być na właściwym miejscu, bo w przeciwnym wypadku osiągnięcie celu głównego będzie niemożliwe.

Żeby z sylwetki o przeciętnym wyglądzie zrobić sylwetkę zgrabną i wysportowaną, należy najpierw zwiększyć jej masę mięśniową, mocno ujędrniając ciało (ujędrnienie ciała jest „produktem ubocznym’ zwiększenia masy mięśniowej).

Nie jestem zwolennikiem robienia przez kobiety typowego cyklu na masę, bo zazwyczaj traktują one to zbyt dosłownie, myśląc, że najpierw muszą mocno się „zalać”, a dopiero potem na bazie takiej sylwetki robić cykl redukcyjny (pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej) i rzeźbić ciało. To błędne założenie.

Kobieta powinna zwiększać masę mięśniową nie dopuszczając do zbyt dużego zwiększenia się poziomu tkanki tłuszczowej. Absolutnie nie może doprowadzić do zalania sylwetki tkanką tłuszczową, bo wtedy dużo więcej czasu i wysiłku potrzebne będzie na to, żeby taką sylwetkę zmienić na sylwetkę zgrabną i wysportowaną.

Czytaj dalej:

Trening cykliczny – NORBERT TYMCZAK TRENER WIELU MISTRZYŃ POLSKI cz.2

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne aspekty wypożyczania sprzętu budowlanego: jak zmniejszyć ślad węglowy Twojej firmy.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby dbania o środowisko naturalne, f…