Dom Aktualności Osiedla przyjazne seniorom wkrótce zobaczymy na mapach

Osiedla przyjazne seniorom wkrótce zobaczymy na mapach

3 min odczyt
0
0
159

Reklama: Firmy geodezyjne Bydgoszcz

Mapy osiedli idealnych dla seniorów oraz program umożliwiający analizę dostępności przestrzeni dla osób starszych będą efektem projektu realizowanego przez naukowców z Wydziału Geoinzynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Naukowcy z UWM są w trakcie prac kończących dwuletni projekt dotyczący identyfikacji osiedli mieszkaniowych w miastach, biorąc pod uwagę ich przydatność dla seniorów. Każdy kto w przyszłości zamierza kupić mieszkanie będzie mógł sprawdzić, czy wszystkie jego walory mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Olsztyńscy naukowcy przekonują, że polskie społeczeństwo się starzeje i do 2035 roku liczba osób w wieku 65+ zbliży się do 25% ludności . W związku z tym zjawiskiem to seniorzy będą kształtować niektóre trendy na rynku, np. mieszkań.

Naukowcy przeprowadzili badania w pięciu polskich miastach (Olsztyn, Warszawa, Kraków, Poznań i Gdańsk) na seniorach z różnych grup wiekowych (60-75, 76-84, 85+). Posłużyło to do stworzenia profilu seniora. Badania wykazały zwiększoną samodzielność seniorów, co wpływa bezpośrednio na ich potrzeby, także te związane z zagospodarowaniem przestrzeni.

Wyniki badań pokazują, że seniorzy potrzebują przede wszystkim terenów zielonych i miejsc spacerowych. Istotne są również sklepy spożywcze, supermarkety, przystanki autobusowe oraz miejsca parkingowe, zwłaszcza te dla osób z niepełnosprawnościami. Dalej w rankingu miejsc znalazły się ogródki działkowe, przychodnie lekarskie i kościoły.

Na podstawie zebranych danych zespół opracował tzw. mapy dostępności, które pokazują miejsca dostosowane do potrzeb seniorów. Na przykładzie Olsztyna naukowcy opracowali mapę aptek. Widać wyraźnie, które miejsca przyciągną seniorów.

Mapy osiedli przyjaznych seniorom będą tworzone automatycznie, za pomocą sztucznej inteligencji i przydadzą się architektom, urbanistom oraz deweloperom przy planowaniu i projektowaniu osiedli, a także pośrednikom nieruchomości, którzy będą doradzać seniorom w wyborze miejsca zamieszkania.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Naczelny
Załaduj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dlaczego mieszkania od deweloperów zdobywają serca Polaków?

W ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości można zaobserwować znaczący wzrost zaint…