Wielu osobom wydaje się, że kwasy to coś groźnego, co może zrobić człowiekowi krzywdę. Najczęściej mają wtedy na myśli kwasy pokroju kwasu siarkowego, które wyżrą lub poparzą skórę. Nie jest to do końca prawdą, gdyż jest wiele kwasów używanych na co dzień, zupełnie niegroźnych dla człowieka. Ba, człowiek nawet sam w sobie jest zbiornikiem takiego ”groźnego” kwasu, a mianowicie soku żołądkowego. I nie jest on wcale groźny, gdyż każdy mógł się o tym przekonać, gdy treść żołądkowa podchodziła mu do gardła. Poza nieprzyjemnym drapaniem i niezbyt przyjemnym smakiem w ustach nic groźnego się nie działo.

Niegroźne kwasy, o których człowiek nie zdaje sobie sprawy

Czytając skład chemiczny produktów spożywczych każdy człowiek nieraz natknął się na groźną nazwę jak przeciwutleniacz, czy regulator kwasowości. Nie jest to jednak nic groźnego, po prostu pod tymi nazwami często kryje się zwyczajny kwasek cytrynowy. A z czego się go produkuje? No oczywiście, że z cytryny!

Jeśli jednak ktoś sobie pomyśli, że do produkcji kwaśnych cukierków również używa się kwasku cytrynowego, to jest w błędzie. Choć może wydać się to dziwne i absurdalne, to kwas jabłkowy jest o wiele bardziej kwaśny od kwasu cytrynowego. I to właśnie jego używa się do produkcji bardzo kwaśnych cukierków. Co jeszcze bardziej ciekawe, kwas jabłkowy kryje się nie tylko w owocach ale również w niektórych warzywach.

Na widok groźnie wyglądającego wzoru sumarycznego C6H8O6 też nie trzeba uciekać z krzykiem. Jest to bowiem nic innego jak kwas askorbinowy, bardziej znany jako znana i lubiana witamina C.

A wspomniany już wcześniej sok żołądkowy to w głównej mierze nic innego jak kwas solny. I jako ciekawostkę warto sobie zapamiętać, że żołądek jest tak produktywny, że dziennie jest w stanie wyprodukować go aż dwa litry. Dlatego też między innymi jest ważne, by w ciągu dnia wypijać odpowiednią ilość płynów.

Czasem jednak należy uważać

Choć wiele kwasów jest nieszkodliwych i bardzo przydatnych dla człowieka, to równie wiele przydatnych kwasów może zrobić człowiekowi krzywdę. Chcąc więc bawić się i eksperymentować należy być niezwykle ostrożnym. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo można zajrzeć na stronę https://chem-sklep.pl/ by zaopatrzyć się w niezbędne produkty.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Pomoc drogowa ile za kilometr ?

Samochody są świetne kiedy działają, w innym przypadku mogą jedynie przyprawić o ból głowy…