Rusztowania elewacyjne, nazywane również fasadowymi, to tymczasowe konstrukcje ramowe o różnych rozmiarach i zastosowaniu. Wykorzystywane są głównie w budownictwie, do budowy i remontów budynków oraz w przemyśle. Rusztowania wolnostojące,które nie potrzebują oparcia w postaci fasady, stosuje się je jako nowoczesne nośniki reklamowe i wykorzystuje do budowy np. estrad i innych dużych obiektów. Umożliwiają one bezpieczne prace na wysokościach wynoszących nawet kilkadziesiąt metrów.

Montaż rusztowań

Wykonywanie i montowanie rusztowań regulowane jest przepisami prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury muszą być one produkowane, montowane oraz użytkowane zgodnie z dokumentacją producenta, bo tylko wtedy praca na nich jest bezpieczna. Dodatkowo montażyści tych konstrukcji muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Poszukując firmy wypożyczającej rusztowania Kraków lub w najbliższej okolicy, warto sprawdzić, czy spełniają one podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Każde rusztowanie musi zostać wcześniej odebrane przez kierownika budowy, który potwierdza właściwe jego zamontowanie. Musi on zadbać również o wyposażenie rusztowania w odpowiednie tabliczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi m.in. dopuszczalnego obciążenia.

Rodzaje rusztowań

Rusztowania podzielić można na kilka rodzajów. Biorąc pod uwagę ich konstrukcję wyróżnia się m.in.:

  • Kolumnowe- tzw. warszawskie, ich podstawą jest rama wraz z poprzeczkami stabilizującymi. Na nich ułożone są podesty robocze. Stosowane są przede wszystkim do prac wykończeniowych, ociepleniowych i elewacyjnych, ponieważ są to rusztowania umożliwiające prace na niewielkich wysokościach.
  • Modułowe- wykorzystywane do prac na dużych wysokościach przy budynkach o skomplikowanych bryłach
  • Ramowe- rusztowania, które w bardzo szybki sposób można złożyć i zdemontować. Wykorzystywane są w miejscach, w których zachodzi potrzeba używania zróżnicowanych szerokości pomostów.
  • Wspornikowe- w ich przypadku pomosty połączone są z bryłą budynku, co zapewnia bezpieczeństwo pracy na nich. Sprawdzają się przy pracach na bardzo dużych wysokościach
Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Skąd pojawia się wilgość na ścianach mieszkania?

  Wilgoć na ścianie to często spotykany i poważny problem. Zdarza się równie często w…