Na basenie

Rodzaje basenów

 

nauka pływania
nauka pływania

Basen to sztuczny zbiornik wodny przystosowany do pływania, zazwyczaj z utrwalonym dnem i brzegami. Baseny dzielimy na kryte i otwarte. W naszym klimacie przez cały rok korzystać można oczywiście tylko z basenów krytych. Obiekt zawierający przynajmniej jeden basen, wraz z niezbędną infrastrukturą (prysznice, łazienki i szatnia) to pływalnia. Wyróżnia się baseny sportowe, baseny rekreacyjne i aquaparki, czyli rozległe kompleksy basenów i innych obiektów rekreacyjnych.

Co można robić na basenie?

Pływanie traktować można jako sport lub jako rekreację. Prócz pływania na basenie uprawiać można także inne sporty wodne, w tym skoki do wody, nurkowanie, waterpolo i piłkę wodną. Basen to także obiekt służący zdrowiu lub relaksacji – chodzi tu przede wszystkim o baseny termalne (wypełnione gorącą wodą), baseny z hydromasażem i baseny solankowe. Specjalnie przygotowane, zamknięte baseny służą szkoleniu kajakarzy.

Co zabrać na basen?

Wychodząc na basen pamiętać musimy o stroju kąpielowym, a także o suchej bieliźnie do przebrania. Na wielu basenach konieczny jest także czepek, choć nie każdy to lubi. Nie obejdziemy się też bez ręczników. Przyda nam się także suszarka i szczotka (ewentualnie szampon do włosów), kobiety powinny pamiętać o gumkach do włosów i kosmetykach. Wodę i przekąski kupimy zazwyczaj na miejscu. Po wyczerpującej fizycznie godzinie pływania trzeba coś zjeść, warto jednak, aby była to zdrowa przekąska. Mniej wprawnym pływakom przydadzą się nadmuchiwane akcesoria ułatwiające naukę pływania. W sumie wyprawa na basen wymaga pamiętania o wielu akcesoriach. Często zapominamy właśnie o tych najbardziej potrzebnych – zwłaszcza o zabraniu ze sobą klapków i chusteczek do nosa

 

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Fotografia ślubna – jedyna w swoim rodzaju

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Przygotowania do niego zajmują wi…