Na basenie

Rodzaje basenów

 

nauka pływania
nauka pływania

Basen to sztuczny zbiornik wodny przystosowany do pływania, zazwyczaj z utrwalonym dnem i brzegami. Baseny dzielimy na kryte i otwarte. W naszym klimacie przez cały rok korzystać można oczywiście tylko z basenów krytych. Obiekt zawierający przynajmniej jeden basen, wraz z niezbędną infrastrukturą (prysznice, łazienki i szatnia) to pływalnia. Wyróżnia się baseny sportowe, baseny rekreacyjne i aquaparki, czyli rozległe kompleksy basenów i innych obiektów rekreacyjnych.

Co można robić na basenie?

Pływanie traktować można jako sport lub jako rekreację. Prócz pływania na basenie uprawiać można także inne sporty wodne, w tym skoki do wody, nurkowanie, waterpolo i piłkę wodną. Basen to także obiekt służący zdrowiu lub relaksacji – chodzi tu przede wszystkim o baseny termalne (wypełnione gorącą wodą), baseny z hydromasażem i baseny solankowe. Specjalnie przygotowane, zamknięte baseny służą szkoleniu kajakarzy.

Co zabrać na basen?

Wychodząc na basen pamiętać musimy o stroju kąpielowym, a także o suchej bieliźnie do przebrania. Na wielu basenach konieczny jest także czepek, choć nie każdy to lubi. Nie obejdziemy się też bez ręczników. Przyda nam się także suszarka i szczotka (ewentualnie szampon do włosów), kobiety powinny pamiętać o gumkach do włosów i kosmetykach. Wodę i przekąski kupimy zazwyczaj na miejscu. Po wyczerpującej fizycznie godzinie pływania trzeba coś zjeść, warto jednak, aby była to zdrowa przekąska. Mniej wprawnym pływakom przydadzą się nadmuchiwane akcesoria ułatwiające naukę pływania. W sumie wyprawa na basen wymaga pamiętania o wielu akcesoriach. Często zapominamy właśnie o tych najbardziej potrzebnych – zwłaszcza o zabraniu ze sobą klapków i chusteczek do nosa

 

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Skąd pojawia się wilgość na ścianach mieszkania?

  Wilgoć na ścianie to często spotykany i poważny problem. Zdarza się równie często w…