Koncentratory tlenu to nowoczesne urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie zarówno w szpitalach, jak i w prywatnych domach. Szczególnie pomocne są w momencie, gdy trzeba skorzystać ze sprzętu mobilnego w czasie udawania się w dalszą trasę. Poznajmy jednak pewne ważne zasady, dzięki którym korzystanie z tego typu urządzenia przyniesie nie tylko pożądane rezultaty, ale i przyczyni się do przedłużenia żywotności sprzętu.

Długość trwania terapii

koncentrator tlenu
koncentrator tlenu

Im dłużej będzie stosowało się tlen, tym lepszych rezultatów będzie można się spodziewać. Należy pamiętać o tym, by jednak terapia nie trwała krócej niż 15 godzin w ciągu doby. Jest to pewne minimum, od którego nie można robić odstępstw. Jeśli tylko ma się taką możliwość, należy nakładać wąsy tlenowe i korzystać z terapii w każdej wolnej chwili. Nie trzeba ograniczać się również podczas jedzenia czy picia. Również wtedy należy prowadzić tlenoterapię. Dzięki wykorzystaniu wąsów tlenowych, które stanowią świetną alternatywę dla maski, jedzenie, picie i mówienie nie sprawia problemów.

Badania, które przeprowadzono w celu stwierdzenia wpływu tlenoterapii na ludzkie zdrowie jednoznacznie potwierdzają, iż właśnie piętnaście godzin powinno stanowić niezbędne minimum w ciągu doby, które trzeba przeznaczyć na terapię tlenem.

Koncentratory tlenu – prowadzenie terapii

W czasie prowadzenia terapii, w zależności od stanu zdrowia chorzy albo spędzają czas w łóżku albo przemieszczają się w razie potrzeby. Jeśli tylko zdrowie na to pozwala, nie ma żadnych przeszkód w prowadzeniu terapii, by wraz z urządzeniem spędzać czas w innych pomieszczeniach. Bardzo często mimo iż są one podłączone do gniazdka, są wyposażone w przewody, które ułatwiają przemieszczanie się po całym domu. Można więc prowadzić terapię bez konieczności jej przerywania. Zazwyczaj przewody wystarczają nawet na 12 metrów, co daje duże możliwości.

Środki ostrożności

Stosując terapię tlenem nie można pod żadnym względem palić papierosów. Należy mieć na uwadze, że podczas przeprowadzania tlenoterapii może dojść do zapalenia się wąsów tlenowych, jeżeli w tym czasie będziemy oddawać się swojemu tytoniowemu nałogowi. Co więcej,można poważnie poparzyć się i zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Zdwojona ostrożność jest ponadto wskazana w momencie, gdy korzysta się z palników w kuchenkach gazowych czy innych akcesoriów, które mogą doprowadzić do powstania otwartego ognia. Szczególne należy uważać, gdy ma się założone wąsy nosowe doprowadzające tlen. Pod żadnym pozorem nie zbliżajmy źródła ognia do swojej twarzy.

Koncentrator tlenu w warunkach domowych

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo w użyciu wypożyczonych elektronarzędzi

Elektronarzędzia są nieocenione w pracy budowlanej, remontowej i majsterkowaniu, ale równi…