Umawiając się z ekipą na montaż okien, powinniśmy wybrać najbardziej dogodny do tego termin – ważne jest, by była odpowiednia pogoda, a w domu zostały już zakończone niektóre prace.
POGODA. Okien nie powinno się montować w okresie jesienno-zimowym, w temperaturze poniżej 5°C. Jeśli jednak z jakichś względów się na to decydujemy – upewnijmy się, czy fachowcy używają odpowiednich materiałów, na przykład zimowych pianek poliuretanowych.
STAN PRAC W DOMU. Okna – zwłaszcza te drewniane – najlepiej jest osadzać po zakończeniu tynkowania ścian wewnątrz domu (pozostawiamy jedynie nieotynkowane ościeża – wykończy się je po montażu okien). Zakończone powinny być również inne mokre prace, takie jak wylewki, szpachlowanie (gipsowanie) ścian z płyt gipsowo-kartonowych lub układanie glazury i terakoty.
Ma to związek przede wszystkim z dużą wilgotnością panującą wewnątrz domu w trakcie prowadzenia takich prac. Mogłaby ona zaszkodzić stolarce drewnianej, prowadząc do wypaczenia się profili. Poza tym okna (nieważne -drewniane czy z PVC) łatwo można w trakcie takich prac uszkodzić – na przykład zachlapać zaprawą okucia okienne
Uwaga! Jeżeli wilgotność powietrza wewnątrz domu po robotach budowlanych i wykończeniowych nadal jest duża, ale inne względy (na przykład ekonomiczne) zmuszają nas do szybkiego montażu okien, możemy zastosować osuszacze powietrza lub wypożyczyć dmuchawy. Osuszacze powinno się wstawić na 1-3 dni (i mierzyć poziom wilgotności). Dmuchawy należy użytkować zgodnie z instrukcją – mają bowiem różne moce. Dmuchawy i osuszacze dostępne są w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.