Dom Zdrowie Karnozyna

Karnozyna

5 min odczyt
0
0
534

Karnozyna pełni rolę „wymiatacza” wolnych rodników, chroniącego przed stresem an-tyoksydacyjnym, który jest niekorzystnym, ale i nieodłącznym efektem ubocznym wysiłku fizycznego. Wolne rodniki przyczyniają się do powstawania toksycznych dla komórek związków aldehydowych. Aldehydy mogą przyłączać się do DNA, białek lub lipoprotein na drodze procesów glikacji i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie komórek. Karnozyna chroni białka komórkowe, jej funkcje an-tyglikacyjne i antyoksydacyjne mogą odgrywać ważną rolę w regulacji długości życia komórek, co oznacza przeciwdziałanie procesom starzenia się organizmu.

– Intensywny wysiłek prowadzi do kumulacji produktów przemiany materii, m.in. kwasu mlekowego. Karnozyna neutralizuje działanie kwasu mlekowego w mięśniach (utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową), pomaga przezwyciężyć zmęczenie związane z zakwaszeniem, sprzyja procesom odnowy oraz zwiększeniu sity mięśniowej.

– Kolejna z ważnych funkcji karnozyny to jej zdolność do chelatowania (wiązania) metali. Miedź, żelazo, cynk czy kobalt są w naszym organizmie niezbędne, jednakże zbyt duże ich stężenie w układzie nerwowym może działać toksycznie. Karnozyna chelatuje metale, regulując tym samym ich poziom w układzie nerwowym.

Karnozyna
Karnozyna

W organizmie ludzkim karnozyna jest syntetyzowana z dwóch aminokwasów – beta=alaniny i histydyny. Ich źródłem są białka pożywienia, w szczególności mięso wołowe i drobiowe.

Alternatywną formą dostarczenia tego związku jest suplementacja aminokwasami, które wchodzą w jej skład. Należy pamiętać, że wytwarzanie karnozyny jest limitowane przez beta-alaninę, co oznacza, że jej synteza jest niemożliwa, gdy zaczyna tego aminokwasu brakować. Dlatego też najskuteczniejszym sposobem zwiększenia stężenia karnozyny w tkankach jest suplementacja beta-alaniną.

Firma Ultimate Nutrition opracowała suplementy bezpośrednio wpływające na podniesienie poziomu karnozyny w mięśniach:

Beta-Alanine 1500 mg w porcji

Beta K – formuła Beta-Alaniny z Kre-Alkalynem®3000 mg w porcji

W testach porównano doustne przyjmowanie Beta-Alaniny w dawkach 10, 20, 40 mg na kilogram masy ciała i stwierdzono, ze powyższe ilości podnoszą poziom karnozyny w mięśniach o odpowiednio: 42,1%; 64,2% i 65,8%. Co więcej: wydajność wzrosła o 13% po 4 tygodniach i 16,2% po 10 tygodniach. To sugeruje, że dla sportowca ważącego 100 kg, cztery gramy dziennie to optymalna dawka. Wykazuje także, że suplementacja Beta-Alaniną znacznie podnosi możliwości treningowe: siłę, wytrzymałość oraz ogólne możliwości wszystkich typów włókien mięśniowych.

Połączenie Beta-Alaniny z Kre-Alkalynem® (Beta K) wykazuje jeszcze większy wpływ na zwiększenie potencjału anaerobowego oraz efektu kreatynowego, pozwalając na dłuższy i bardziej intensywny trening.

Beta-Alanina i Beta K wykazują działanie antyoksydacyjne i antyglikacyjne

  • przeciwdziałają zmęczeniu mięśni
  • podnoszą wydolność organizmu
  • przyspieszają proces regeneracji mięśni
  • zwiększają siłę mięśniową
  • hamują procesy starzenia
  • chelatują metale, optymalizując ich poziom
Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie taki kwas straszny jak go malują!

Wielu osobom wydaje się, że kwasy to coś groźnego, co może zrobić człowiekowi krzywdę. Naj…