Dom Zdrowie Karnozyna

Karnozyna

5 min odczyt
0
0
681

Karnozyna pełni rolę „wymiatacza” wolnych rodników, chroniącego przed stresem an-tyoksydacyjnym, który jest niekorzystnym, ale i nieodłącznym efektem ubocznym wysiłku fizycznego. Wolne rodniki przyczyniają się do powstawania toksycznych dla komórek związków aldehydowych. Aldehydy mogą przyłączać się do DNA, białek lub lipoprotein na drodze procesów glikacji i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie komórek. Karnozyna chroni białka komórkowe, jej funkcje an-tyglikacyjne i antyoksydacyjne mogą odgrywać ważną rolę w regulacji długości życia komórek, co oznacza przeciwdziałanie procesom starzenia się organizmu.

– Intensywny wysiłek prowadzi do kumulacji produktów przemiany materii, m.in. kwasu mlekowego. Karnozyna neutralizuje działanie kwasu mlekowego w mięśniach (utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową), pomaga przezwyciężyć zmęczenie związane z zakwaszeniem, sprzyja procesom odnowy oraz zwiększeniu sity mięśniowej.

– Kolejna z ważnych funkcji karnozyny to jej zdolność do chelatowania (wiązania) metali. Miedź, żelazo, cynk czy kobalt są w naszym organizmie niezbędne, jednakże zbyt duże ich stężenie w układzie nerwowym może działać toksycznie. Karnozyna chelatuje metale, regulując tym samym ich poziom w układzie nerwowym.

Karnozyna
Karnozyna

W organizmie ludzkim karnozyna jest syntetyzowana z dwóch aminokwasów – beta=alaniny i histydyny. Ich źródłem są białka pożywienia, w szczególności mięso wołowe i drobiowe.

Alternatywną formą dostarczenia tego związku jest suplementacja aminokwasami, które wchodzą w jej skład. Należy pamiętać, że wytwarzanie karnozyny jest limitowane przez beta-alaninę, co oznacza, że jej synteza jest niemożliwa, gdy zaczyna tego aminokwasu brakować. Dlatego też najskuteczniejszym sposobem zwiększenia stężenia karnozyny w tkankach jest suplementacja beta-alaniną.

Firma Ultimate Nutrition opracowała suplementy bezpośrednio wpływające na podniesienie poziomu karnozyny w mięśniach:

Beta-Alanine 1500 mg w porcji

Beta K – formuła Beta-Alaniny z Kre-Alkalynem®3000 mg w porcji

W testach porównano doustne przyjmowanie Beta-Alaniny w dawkach 10, 20, 40 mg na kilogram masy ciała i stwierdzono, ze powyższe ilości podnoszą poziom karnozyny w mięśniach o odpowiednio: 42,1%; 64,2% i 65,8%. Co więcej: wydajność wzrosła o 13% po 4 tygodniach i 16,2% po 10 tygodniach. To sugeruje, że dla sportowca ważącego 100 kg, cztery gramy dziennie to optymalna dawka. Wykazuje także, że suplementacja Beta-Alaniną znacznie podnosi możliwości treningowe: siłę, wytrzymałość oraz ogólne możliwości wszystkich typów włókien mięśniowych.

Połączenie Beta-Alaniny z Kre-Alkalynem® (Beta K) wykazuje jeszcze większy wpływ na zwiększenie potencjału anaerobowego oraz efektu kreatynowego, pozwalając na dłuższy i bardziej intensywny trening.

Beta-Alanina i Beta K wykazują działanie antyoksydacyjne i antyglikacyjne

  • przeciwdziałają zmęczeniu mięśni
  • podnoszą wydolność organizmu
  • przyspieszają proces regeneracji mięśni
  • zwiększają siłę mięśniową
  • hamują procesy starzenia
  • chelatują metale, optymalizując ich poziom
Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Profile stalowe: Zastosowanie, profile pierwszego gatunku i profile drugiego gatunku

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się fascynującemu tematowi profili stalowych. Dowiemy si…