Jakie badania warto wykonać, aby sprawdzić serce?

Wizyta u lekarza to tak naprawdę najlepsze rozwiązanie, aby przekonać się czy rzeczywiście macie zdrowe serce czy coś w tym temacie szwankuje. Oczywiście, na co dzień można obserwować swoje ciało i wysuwać na tej podstawie rozmaite wnioski. Pewność, co do prawidłowego funkcjonowania tego narządu, dają jednak tylko badania wykonywane przez fachowców. Jakie z nich dobrze jest zrobić, aby nie martwić się o stan swojego serca?

Badanie ciśnienia tętniczego krwi

Na pewno niejednokrotnie mieliście wykonywane takie badanie. Choćby w szkole podczas okresowej wizyty pielęgniarki, która badała stan Waszego zdrowia. Dorośli – czy tego chcą czy nie – także mają często wykonywane takie testy. Choćby wtedy, kiedy starają się o prawo jazdy, muszą dostarczyć dokumenty poświadczające stan zdrowia do miejsca pracy itp. Jest to jedna z podstawowych czynności. Tego typu badanie polega na pomiarze ciśnienia biorąc pod uwagę duże tętnice. Pomiar wykonywany jest w tętnicy ramiennej. Warto systematycznie kontrolować ten parametr. Nie trzeba nawet koniecznie iść do lekarza. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby kupić elektroniczny przyrząd i samodzielnie realizować tego typu zadanie. To szansa na to, aby zauważyć zbyt niskie, a także zbyt wysokie ciśnienie w odniesieniu do norm. Pamiętajcie, że optymalne ciśnienie tętnicze to 120/80 mm Hg.

Elektrokardiografia spoczynkowa

Nie brakuje osób, które mają wykonywane również popularne EKG. To mało skomplikowane badanie, które daje szansę na kilkuminutowy zapis pracy serca. Dzięki temu lekarz ma informacje na temat kształtu oraz pracy tego narządu. Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Trwa zazwyczaj tylko kilka minut.

Metoda Holtera

W niektórych przypadkach lekarz zaleca metodę Holtera. To sposób na to, aby w dłuższej perspektywie sprawdzić czy pacjent ma zdrowe serce. Metoda ta pozwala bowiem na wielogodzinną rejestrację EKG w różnych czynnościach. Nie tylko w stanie spoczynku – jak choćby w przypadku zwykłego EKG – ale w rozmaitych codziennych sytuacjach.

 

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne paliwo przyszłości. Jak powstaje pellet?

Pellet drzewny to ekologiczne paliwo, które stanowi świetną alternatywę dla węgla czy ekog…