Co to jest właściwie kamienny dywan?

Dywan kojarzy się nam z miękką dekoracją na podłodze w pokoju, zaś kamienie z czymś twardym. Jak więc jest możliwe połączenie ze sobą tych dwóch sprzecznych pojęć? A jednak jest. Kamienny dywan to nic innego jak nowoczesne i dekoracyjne wykończenie powierzchni poziomych i pionowych zarówno we wnętrzu pomieszczeń, jak i na zewnątrz. To rozwiązanie może sprawdzić się na tarasie, balkonie, schodach, podłogach, ścianach, podjazdach, alejkach w ogrodach, garażach.

Kamienny dywan składa się z dwóch podstawowych składników, a mianowicie z żywicy epoksydowej i kruszywa. Kruszywo to zwykle cząsteczki kwarcu, marmuru lub granitu o grubości od 0,1mm do 8mm. Żywica spaja cząsteczki i wyniku wymieszania tych składników powstaje nam masa, którą umieszczamy na danej powierzchni.

Od czego zacząć?

Po pierwsze należy odpowiednio przygotować miejsce, to znaczy usunąć kurz, brud. Na oczyszczoną powierzchnię nakładamy warstwę gruntu. Po odczekaniu 48 godzin matowimy zagruntowaną powierzchnię papierem ściernym i wciągamy pył odkurzaczem. Następnym krokiem jest położenie warstwy hydroizolacyjnej z płynnej żywicy, która zabezpieczy przed przenikaniem wody. Kolejnym działaniem będzie przygotowanie szalunku czy profili krawędziowych, które pomogą nam w zachowaniu kątów prostych. Dalej przechodzimy do wymieszania żywicy z kruszywem, zachowując proporcje wskazane na opakowaniach producentów. Gotową masę nakładamy pacą lub raklem. Jeśli nasz kamienny dywan znajduje się na zewnątrz możemy zabezpieczyć go specjalnym lakierem, który podkreśli kolory (szczególnie te ciemniejsze) i zabezpieczy całość przed zżółknięciem w wyniku działania  promieni słonecznych.

 

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
  • Ile kosztuje posadzka epoksydowa?

    Posadzki żywiczne najczęściej stosowane są w budynkach przemysłowych. Warto jednak wiedzie…
  • Chemia budowlana – co to takiego?

    Słowem chemia budowlana dawniej określano wszelkiego rodzaju domieszki używane do przygoto…
  • Kółka do wózków

    Producenci prześcigają się w produkcji coraz to bardziej zaawansowanych kół przemysłowych.…
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Księgowość uproszczona czy pełna?

Niektóre podmioty mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Są to nie tylko spółki ka…