Dom Zdrowie IMPLANTY

IMPLANTY

8 min odczyt
0
0
6,778

POWIĘKSZENIE PIERSI POPRZEZ WŁOŻENIE TZW. IMPLANTU MOŻE POPRAWIAĆ PROPORCJE SYLWETKI, WYPEŁNIĆ I PODNIEŚĆ PIERSI, KTÓRE STRACIŁY JĘDRNOŚĆ PO KARMIENIU, WYRÓWNAĆ ASYMETRIĘ W PRZYPADKU ICH RÓŻNEJ WIELKOŚCI.

na pytania odpowiada MAREK MURAWSKI chirurg plastyk

Jak to działa?

Jest to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w pełnym znieczuleniu. Poprzedza go konsultacja z chirurgiem plastykiem i anestezjologiem oraz konieczność wykonania badań laboratoryjnych. Wskazania do zabiegu mają kobiety w różnym wieku. Młode, u których występują różnice w wielkości i kształcie piersi. Te, które mają problemy z akceptacją swego wyglądu związanego z posiadaniem zbyt małego (w ich ocenie) biustu. Kolejna grupa to kobiety, u których piersi straciły objętość po okresie ciąży i karmienia – z reguły osiągają pełną satysfakcję, gdy biust odzyskuje poprzedni kształt. Inna grupa to pacjentki dojrzałe, z problemem piersi opadających wskutek grawitacji, ubytku tkanki tłuszczowej oraz starzenia się skóry. Jeśli decyzja o powiększeniu biustu wynika z „wpływów zewnętrznych”, rzadziej daje pacjentce satysfakcję.

Do czego są stosowane?

• Korekty asymetrii piersi

• Powiększenia rozmiaru piersi

• Wypełnienia po ciąży i karmieniu, odchudzaniu

• Korekty opadania związanego z wiekiem

Jak przebiega zabieg?

Poprzedzony jest szczegółową konsultacją co do oczekiwań. Omawia się rodzaj, kształt i wielkość implantów. Najczęściej stosuje się te o teksturowanej powierzchni, która stwarza mniejsze ryzyko powikłania w postaci otorbienia się implantu. Jeśli chodzi o tworzywo, z którego są wykonane, najpopularniejsze są te wypełnione żelem silikonowym, który daje naturalne odczucie w dotyku. Implanty z roztworem soli fizjologicznej potrafią się niekiedy marszczyć jak torebka foliowa, gdy ubywa im objętości, co może być widoczne przez skórę, ale za to w niektórych przypadkach pozwalają na stopniowe dopełnianie (wciągu 6 miesięcy) przez specjalny dren. Implanty mają też różne kształty – okrągłe (tańsze) lub anatomiczne, przypominające łzę. Dobór zależy m.in. od budowy klatki piersiowej i efektu wizualnego, jaki pacjentka chce osiągnąć, bo kulisty kształt bardziej akcentuje się u góry, co wygląda mniej naturalnie, ale za to mocno eksponuje biust przy dużym dekolcie, co niektórym odpowiada.

Powiększanie piersi
Powiększanie piersi

Obecnie częściej jednak wszczepia się implanty anatomiczne. Kobieta przed zabiegiem ma możliwość dokonania „przymiarek biustu”, wkładek różnej wielkości umieszczanych w staniku, by mogła się zorientować, jak będzie się prezentowała jej sylwetka i z jakim obciążeniem dla kręgosłupa wiąże się powiększenie piersi. Trzeba to wziąć pod uwagę, zwłaszcza przy znacznej zmianie. Zazwyczaj biust powiększa się o 200-3(30 g, czyli 1-2 rozmiary. Zabieg wykonuje się w narkozie. Lekarz robi ok. 4-5-centymetrowe nacięcie pod piersią (nie narusza się gruczołu, więc nie ma problemu z laktacją) lub wokół otoczki brodawki – u dołu. Potem wytwarza lożę, w którą wkłada się implant. Umieszcza się go albo pod gruczołem piersiowym, co skutkuje szybszą rekonwalescencją, ale zwiększa ryzyko powikłań oraz widoczności konturów implantu, albo pod mięśniem piersiowym, nieco wysuwając go u dołu. To położenie dwu-płaszczyznowe, które minimalizuje ryzyko powikłań i jednocześnie zapewnia naturalny wygląd piersi. Po zabiegu bolesność utrzymuje się ok. 72 godzin. Piersi są opuchnięte i wrażliwe. Powrót do normalnego życia, ale w trybie „oszczędzającym” następuje po około tygodniu. Bardzo ważne jest stosowanie przez 3-4 tygodnie uciskowego biustonosza, tak by zapewnić dodatkowe podtrzymanie piersi. Sporty można uprawiać po ok. 3 miesiącach. Z komplikacji: może się zdarzyć utrata czucia w brodawkach, szczególnie w kontekście erotycznym, oraz otorbienie się implantu włóknami kolagenowymi, co może dawać odczucie bolesności, ucisku. Wówczas trzeba wyjąć protezę wypreparowując ją razem z torebką, oczyścić i włożyć ponownie.

Wrażenia

W trakcie operacji pacjentka jest uśpiona, więc nic nie czuje. Bolesność piersi po zabiegu utrzymuje się około tygodnia.

Trwałość efektu

Gwarancja na implanty wiodących firm jest dożywotnia. Jednak z powodu starzenia się piersi zaleca się wymianę protez co 10-15 lat.

CZAS TRWANIA: 120-180 minut CENA: 14-18 tys. zł CZĘSTOTLIWOŚĆ: jednorazowo

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne aspekty wypożyczania sprzętu budowlanego: jak zmniejszyć ślad węglowy Twojej firmy.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby dbania o środowisko naturalne, f…