Słabe ciśnienie czy nawet zupełny brak wody w kranie podczas upalnych dni nie należą już do rzadkości. Sytuacja ta spowodowana jest ciągłym spadkiem poziomu wód gruntowych, co finalnie może być katastrofalne w skutkach. I tutaj pojawia się popularna deszczówka – staje się ona coraz popularniejszym, a wręcz niezbędnym odpowiednikiem nawadniania. Można ją wykorzystywać na wiele różnych sposobów: od podlewania ogródka po spłukiwanie toalety. Dowiedz się, jak za pomocą wody opadowej można odciążyć portfel oraz naturę.

Zmagazynowanie

W ostatnich latach w Polsce okresy suszy są coraz dłuższe i dotkliwsze dla roślin, zwierząt, ale również ludzi. Pojawiające się opady są nagłe i intensywne, tym bardziej ważne jest, żeby odpowiednio je wykorzystać. Gospodarowanie wodami opadowymi staje się więc kluczowym element do utrzymania ogrodu. Do zmagazynowania wody niezbędne są zbiorniki na deszczówkę. Dzielą się ona na zbiorniki naziemne oraz podziemne – spore zainteresowanie budzą zwłaszcza te drugie, które można wyposażyć w dodatkowe systemy filtrujące. Dzięki nim taką wodę można z powodzeniem wykorzystać w łazience czy to do spłukiwania toalety, czy nawet do pralki. Daje to niemałe oszczędności, zmniejszając zapotrzebowanie na wodę z wodociągów, co widoczne jest już przy pierwszych rachunkach.

Wody Opadowe
Wody Opadowe

Należy pamiętać, że rozmiar zbiornika nie może być przypadkowy, wybiera się go na podstawie wielkości dachu, który przyjmie wodę opadową. Zbyt mały zapełni się w ciągu jednej burzy, a wypełnienie zbyt wielkiego zajmie bardzo dużo czasu.

Dla kwiatów, warzyw i owoców

Każdy posiadacz ogrodu – większego lub mniejszego – bezsprzecznie przyzna, że do jego utrzymania deszczówka potrafi być zbawienna. Już samo utrzymanie trawnika wymaga niemałego podlewania. Gospodarowanie wodami opadowymi (umiejętne i przemyślane) i w tym przypadku skutecznie ułatwi życie. Odpowiednie rozprowadzenie deszczówki z rynien za pomocą drenażu potrafi nawodnić niemały teren na działce. Co równie istotne, woda ta wsiąka w glebę, spływając do wód gruntowych, gdzie jej miejsce.

Praktycznie każdy, kto ma taką możliwość, powinien poważnie podejść do tematu gospodarowania wodami opadowymi. Mając podwójną motywację: ograniczenie kosztów, jak i ekologia, wprowadzenie planu w życie na pewno nie zajmie wiele czasu.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne aspekty wypożyczania sprzętu budowlanego: jak zmniejszyć ślad węglowy Twojej firmy.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby dbania o środowisko naturalne, f…