Okres poporodowy jest dla krów bardzo ciężki. Zwierzę stresuje się nie tylko samym faktem porodu, ale także oddzieleniem cielaka rodzica. Jeżeli mamy do czynienia z krowami z wolnego wybiegu, na dodatek muszą one sobie od nowa wywalczyć pozycję w obcym stadzie. Często wszystkie te okoliczności powadzą do braku apetytu, niekontrolowanego spadku masy ciała zwierzęcia oraz zmniejszeniu produkcji mleka. Dla rolników oznacza to duże straty ekonomiczne. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?

Dbajmy o dietę zwierząt hodowlanych

Kluczem do sukcesu jest zadbanie o odpowiednią podaż energetyczną w okresie przygotowania do laktacji, w trakcie laktacji oraz w okresie zasuszenia. Dawkę energii w porcji paszy możemy podnieść poprzez dodanie specjalistycznych produktów żywieniowych, takich jak gliceryna paszowa, tłuszcze chronione, melasa lub glikol propylenowy.

Tłuszcze chronione to bardzo skuteczne rozwiązanie. Niestety jest ono dosyć drogie, co zniechęca większość rolników. Melasa jest bardzo lubiana przez krowy, które chętnie zjadają podawaną im paszę. Niestety jej nadmiar może prowadzić do zakwaszenia organizmu i wystąpienia ketozy. Z kolei glikol propylenowy ma gorzki smak, który powoduje zmniejszenie pobrania paszy ze stołu. Dlatego najlepszym dodatkiem okazuje się być gliceryna.

Dlaczego gliceryna paszowa to dobry wybór?

Jest ona słodka w smaku i ma wysoką wartość energetyczną. Jej budowa chemiczna powoduje, że w wątrobie bezpośrednio jest przetwarzana w glukozę. W przeciwieństwie do melasy nie powoduje zakwaszania organizmu.

Stosowanie gliceryny pomaga walczyć z niedowaga krów, dba o ich kondycję. Stanowi znakomite źródło energii w okresie laktacji. Jej dodatek do paszy zapobiega także przymarzaniu, zagrzewaniu i wysychaniu pokarmu na stole. Decydując się na zakup gliceryny paszowej koniecznie zwróćmy uwagę, aby produkt posiadał certyfikat zgodności z dyrektywą unijną o dodatkach paszowych 1831/2003/EC. Najlepiej sprawdzają się gliceryny o jakości farmaceutycznej i stopniu oczyszczenia min. 99%. Taki dodatek paszowy powinien być całkowicie przezroczysty i pozbawiony jakiegokolwiek osadu.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ile bierze hydraulik od punktu?

Wynajmując hydraulika można liczyć się z tym, że trzeba będzie wyłożyć na taką usługę całk…