Obecny świat stwarza możliwości, o których jeszcze 30 lat temu moglibyśmy tylko pomarzyć. Jednym z niezaprzeczalnych plusów ery komputerów jest łatwy dostęp do informacji – w tym do nauki języka. Jednym z najbardziej popularnych języków obcych jest francuski, nic więc dziwnego, że tak wiele osób próbuje swoich sił w uczeniu się go na własną rękę. Jak jednak skutecznie opanować go samemu od postaw?

Grunt to wybór dobrych materiałów

Istnieje obecnie wiele stron internetowych czy aplikacji, które ogłaszają swoje kursy tak, jak gdyby tylko one mogły dać sukces w nauce francuskiego. Część z nich z pewnością jest nieocenioną pomocą, ale jak wybrać odpowiednie materiały dla siebie? Rozwiązanie może wydać się nieco staromodne – jest nim podręcznik do francuskiego. Oczywiście, korzystanie ze stron i kursów online nie jest błędem, aczkolwiek ciężko nie ulec wrażeniu, że niektóre z nich nie są stworzone dla zaczynających swoją przygodę z francuskim, ale dla osób, które już dobrze zaznajomiły się z podstawami języka. Wiele z nich przedstawia wyłącznie słownictwo, a zaniedbuje gramatykę, która jest przecież tak ważna w nauce. Przeciwieństwem jest dobry podręcznik do francuskiego dla początkujących – sprawdzone książki dadzą gwarancję, że wiedza zostanie przedstawiona w sposób uporządkowany i w kolejności, która jak najbardziej ułatwi jej przyswajanie. Powinny się w nim również znajdować ćwiczenia sprawdzające, zadania związane z czytaniem ze zrozumieniem, gramatyką oraz słuchanki (np. na dołączonej płycie). Znalezienie dobrego kompendium nie powinno sprawić trudności, szczególnie przy wspomożeniu się opiniami internautów. Do tego warto dodać internetowe fiszki lub kurs ze słownictwem, wykorzystując w ten sposób najefektywniej wszystkie dostępne nam możliwości.

Strzeż się słomianego zapału

Słomiany zapał jest prawdopodobnie największym wrogiem przy nauce języka. Należy pamiętać, że nikt nie jest w stanie nauczyć się francuskiego przez jedną noc – jest to długi proces, a poznanie języka w zadowalającym stopniu w zależności od naszych potrzeb może trwać latami. Dlatego zamiast spędzać kilka godzin na nauce pierwszego dnia tylko po to, by po tygodniu całkowicie ją porzucić, dobrym sposobem jest efektywne zarządzanie swoim czasem. Przeznacz każdego dnia pół godziny na naukę francuskiego o konkretnej porze. Wystrzegaj się przy tym wymówek i mówienia sobie „dzisiaj dam sobie spokój, ale za to jutro pouczę się godzinę!” – nie tędy droga. W poznawaniu języka najważniejsza jest konsekwencja i to właśnie ona będzie kluczem do sukcesu.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ile bierze hydraulik od punktu?

Wynajmując hydraulika można liczyć się z tym, że trzeba będzie wyłożyć na taką usługę całk…