Pellet drzewny to ekologiczne paliwo, które stanowi świetną alternatywę dla węgla czy ekogroszku. Stosowanie w domach pieców na pellet staje się coraz popularniejsze głównie ze względu na troskę o środowisko naturalne. Podczas spalania nie wytwarza on bowiem szkodliwych substancji i nie emituje nieprzyjemnego zapachu. Pozostaje po nim jedynie niewielka ilość popiołu, dzięki czemu nie ma konieczności często sprzątania wnętrza pieca. Wiele osób decyduje się na wymianę tradycyjnego pieca na kocioł na pellet, ale nie każdy wie, w jaki sposób jest on wytwarzany.

Do produkcji pelletu wykorzystuje się drewno liściaste i iglaste, a dokładniej odpady w postaci trocin, zrębków i wiór. Nie mogą one posiadać żadnych zanieczyszczeń chemicznych, jak i mineralnych. Następnie pozyskany materiał jest rozdrabiany oraz suszony, jeśli tego wymaga. Kolejnym etapem jest usunięcie zbyt dużych frakcji, które zostają poddane ponownemu rozdrobnieniu. Przy wykorzystaniu specjalnych sit materiał przekształcany jest w wióry w rozmiarze wynoszącym maksymalnie 3 mm.

Bardzo ważnym krokiem jest usunięcie wody przy wykorzystaniu procesu podgrzewania masy drzewnej. Jej wilgotność nie powinna przekraczać 80%, aby pellet uzyskał odpowiednie właściwości. Końcowa obróbka polega na ostatecznym zmieleniu materiału, tak aby jego wielkość wynosiła około 1,2 mm. Najważniejszym procesem, któremu poddaje się pellet jest jego granulowanie. Do tego celu używa się specjalnych granulatorów, w których następuje kilkukrotne przepuszczanie miazgi drzewnej przez otwory w matrycy. Pod wpływem temeperatury drewno uwalnia ligninę, która spaja pellet w małe granulki. Tak powstałe biopaliwo trzeba ostudzić, ponownie przesiać oraz zapakować.

Ostatnim etapem jest pakowanie wytworzonego pelletu w worki foliowe najczęściej 15-kilogramowe. Dzięki temu jest on łatwy do przechowywania nawet w miejscach o dużej wilgotności. Na rynku działa wiele firm produkujących oraz sprzedających pellet jest jednym z miast, w którym można skorzystać z ich oferty.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Rywalizacja na rynku transportowym: analiza wpływu aplikacji typu ride-hailing na tradycyjne firmy taxi

W ostatnich latach rynek transportowy przeszedł znaczącą transformację, głównie za sprawą …