Chcąc skorzystać z usług jakiegokolwiek tłumacza, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wystarczy nam zwykłe tłumaczenie, czy potrzebujemy tłumaczenia przysięgłego, inaczej uwierzytelnionego. Jest to istotna sprawa, bowiem nie każdy tłumacz posiada te uprawnienia, a w przypadku niektórych dokumentów są one konieczne. Bo w zależności od tego, gdzie zamierzamy je przedłożyć, w niektórych wypadkach (szczególnie w przypadkach dokumentów posiadających moc prawną) będzie konieczne potwierdzenie zgodności z oryginałem, które można uzyskać jedynie u tłumacza przysięgłego.

Od zwykłego tłumacza różni on się tym, że posiada specjalną pieczęć i uprawnienia nadane mu przez Ministra Sprawiedliwości, a każde wykonane przez niego tłumaczenie, opatrzone wspomnianą pieczęcią i podpisem, zachowuje pełną moc prawną pierwotnego dokumentu. Kiedy więc musimy skorzystać z jego usług?

 

Dokumenty wymagające tłumaczenia poświadczonego

Do dokumentów wymagających tłumaczenia przysięgłego należą wszystkie oficjalne pisma, które zamierzamy przedłożyć w instytucjach państwowych, np. w sądach, albo w organach administracji publicznej, czyli we wszelkiej maści urzędach. W tego typu placówkach nie przyjmą od nas inaczej tłumaczonych pism, oprócz tych poświadczonych przez upoważnioną do tego osobę. Dzieje się tak dlatego, że bez odpowiedniej pieczęci i adnotacji tracą one swoją moc prawną i dla publicznych organów stają się niczym innym, jak tylko zwykłymi świstkami papieru.

Przykładowymi dokumentami wymagającymi pomocy tłumacza przysięgłego są: akty urodzenia, małżeństwa, zgonu, testamenty, dokumenty rejestracyjne pojazdów, wszelkie dyplomy ukończenia szkół albo różnych kursów, świadectwa, dowody osobiste i inne dokumenty tego typu, wszelkie umowy prawne i akty nas dotyczące. Jeśli nie wiemy, czy nasz dokument będzie wymagał tłumaczenia przysięgłego, warto udać się po poradę np. do radcy prawnego. Ze znalezieniem tłumacza nie powinno być problemu. W każdym większym mieście jest obecny tłumacz przysięgły Kraków na przykład szczyci się wieloma specjalistami z tej branży.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyłbice spawalnicze

Przyłbica spawalnicza stanowi atrybut każdego spawacza. Jej najważniejszym zadaniem jest o…