Kompresory są urządzeniami, dzięki którym możemy uzyskać gaz pod wysokim ciśnieniem. Zazwyczaj proces sprężania odnosi się do wykorzystania powietrza, które zostaje zassane przez kompresor, jak i podwyższone do danych parametrów. Czym cechuje się kompresor tłokowy? Gdzie używane są kompresory? Co dają te urządzenia?

Zastosowanie kompresorów

Kompresory są stosowane na szeroką skale nie tylko w przemyśle, lecz także w:

 • szpitalach,
 • niewielkich warsztatach,
 • gospodarstwach domowych,
 • samochodach,
 • gabinetach stomatologicznych itp.

Dzięki temu, że producenci oferują różnorodne warianty, postawić można na określone kompresory przydatne w danym miejscu. Przed zakupem koniecznie zastanówmy się, do czego potrzebujemy tego sprzętu. Najbardziej znanym podziałem kompresorów jest wyróżnienie modeli tłokowych i śrubowych.

Kompresory tłokowe i śrubowe

W warsztatach i niewielkich firmach najczęściej spotykane są kompresory tłokowe oraz śrubowe. W małych zakładach z niewielką liczbą urządzeń wykorzystuje się najczęściej śrubowe kompresory, które wpływają na ciągłą pracę linii produkcyjnej. Kompresory tłokowe natomiast znajdują zastosowanie w warsztatach samochodowych i serwisach ogumienia, gdzie zapewniają wytrzymałość i nie wymagają częstego serwisowania. Niektóre z tych modelu posiadają także koła.

Kompresory tłokowe stosuje się również w lakierniach oraz w miejscach, w których korzysta się na co dzień z narzędzi pneumatycznych (np. przecinaki, wkrętarki udarowe). Jeśli chodzi o budowlankę – tutaj zazwyczaj korzystamy ze śrubowych urządzeń, które łatwo przetransportujemy. Z pewnością można stwierdzić, że kompresory cechują się wielozadaniowością, dlatego spotkać je można w wielu miejscach i są wykorzystywane na szeroką skalę.

Podsumowując, kompresory są urządzeniami pozwalającymi wymusić lub zwiększyć ciśnienie danego gazu. Co ciekawe, kompresory są sprężarkami, jednakże nie każda sprężarka jest kompresorem, o czym warto pamiętać. W trakcie zakupu tego urządzenia postawmy na dobrą jakość i odpowiedni model dopasowany do potrzeb danego miejsca.

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
 • Producent butelek HDPE

  UNIKALNE I WYTRZYMAŁE BUTELKI HDPE Jako producent butelek HDPE zachęcam Państwa do zapozna…
 • Czym jest powłoka hydrofobowa szyb samochodowych?

  Każdy właściciel samochodu zna sytuację, gdy podczas deszczu zalana przednia szyba poważni…
 • Żuraw warsztatowy

  Żuraw warsztatowy Żurawie warsztatowe, zwane są również żurawiami przejezdnymi Jest funkcj…
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczne mycie samochodu z uszkodzoną powłoką lakierniczą

Uszkodzenie powłoki lakierniczej, czy to na skutek korozji nadwozia czy też z innych powod…