Na drodze do spełniania marzenia o wybudowaniu domu jednym z pierwszych kroków jest wybór projektu. Dokument będący specyfikacją na temat wznoszonej nieruchomości jest niezbędny także przy rozbudowie istniejącego budynku. Czym jest projekt domu i jak znaleźć ten odpowiedni, spełniający oczekiwania?

Co zawiera projekt domu?

Projekt budowlany domu to nie tylko rysunki architektoniczne przedstawiające rozkład pomieszczeń w budynku. Po pierwsze projekt budowlany domu składa się z części architektonicznej z rzutami fundamentów, wszystkich kondygnacji domu i dachu, a także przekrojami stropów, podłóg i dachu. W tej części znajduje się także rozkład elementów konstrukcyjnych dachu oraz rozmieszczenie drzwi, okien z elementami elewacyjnymi. Po drugie projekt budowlany posiada równie istotną część opisową doprecyzowującą informacje z części architektonicznej projektu w aspekcie technologi budowy i traktującą o posadowieniu budynku, zagospodarowaniu działki. Po trzecie niezbędna również jest część instalacyjna projektu, zawierająca schematy i szczegóły w zakresie instalacji przewidzianych dla danego budynku.

Istotne jest profesjonalne wykonanie projektu domu, gdyż stanowi on podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Finalny projekt budowlany, który można przedstawiać w urzędzie, uwzględnia warunki konkretnej lokalizacji, jest dopasowany do konkretnej działki.

Jak znaleźć idealny projekt domu?

Istnieje spora oferta gotowych projektów, wymagają one adaptacji u architekta, gdyż projekt katalogowy nie jest jeszcze pełnym projektem budowlanym. Projekt domu może zostać też przygotowany indywidualnie i taki najlepiej uwzględnia oczekiwania inwestora. Projekt indywidualny jest konieczny w przypadku remontów istniejących już budynków. Sprawdza się wtedy, gdy warunki związane z posadowieniem domu na działce są nietypowe. Pozwala na stworzenie wymarzonej przestrzeni do życia, takiego domu, jakiego jego użytkownicy faktycznie potrzebują. Często okazuje się, że budowa nieruchomości okazuje się mniej kosztowna w przypadku wybrania projektu na indywidualne zamówienie.

Prezentacje gotowych projektów domu, zawierające wizualizacje, dostępne są w internecie lub jako dodatki do pism specjalistycznych. Wybór pracowni architektonicznej do adaptacji gotowego projektu lub przygotowania projektu indywidualnego jest obecnie znacząco ułatwiony. W sieci znajduje się wiele ofert profesjonalnych architektów. Poszukiwania odpowiedniej firmy będą bardziej efektywne, jeśli zostaną doprecyzowane odpowiednim miastem, w którego regionie czyniona będzie inwestycja, na przykład Projekty domów Katowice. Odwiedzając witrynę konkretnej pracowni, należy zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług.

Justyna Leśniewicz

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym są kompresory tłokowe?

Kompresory są urządzeniami, dzięki którym możemy uzyskać gaz pod wysokim ciśnieniem. Zazwy…