ROBERT PIOTRKOWICZ

Wielokrotny mistrz Polski, Europy oraz trzykrotny mistrz świata w kulturystyce, zawodowy kulturysta IFBB

WSZYSTKO ZALEŻY OD OSOBY TRENUJĄCEJ. INNE ZALECENIE BĘDZIE DLA KOGOŚ, KOMU ZALEŻY NA ZWIĘKSZENIU MASY MIĘŚNIOWEJ, INNE ZAŚ DLA KOGOŚ, KTO MASY MIĘŚNIOWEJ ZWIĘKSZAĆ JUŻ NIE CHCE, CHCE NATOMIAST DOPRACOWAĆ WYGLĄD MIĘŚNI.

W pierwszym wypadku zaleca się przede wszystkim ćwiczenia na ciężarach wolnych, najlepiej te z grupy ćwiczeń podstawowych.

Mięśnie nóg ławka
Mięśnie nóg ławka

W pierwszych latach treningów kulturystycznych robiłem tylko takie ćwiczenia i ze zwiększaniem masy mięśniowej nie miałem żadnych problemów. Zdarzyło mi się ćwiczyć na wyciągu lub na jakiejś maszynie treningowej, ale było to sporadyczne. Oczywiście, na maszynach też można zwiększyć masę mięśniową, idzie to jednak oporniej.

Osoby, których masa mięśniowa jest wystarczająca powinny trenować zarówno na maszynach, jak i na ciężarach wolnych. Na jedno ćwiczenie na ciężarze wolnym powinno przypadać jedno ćwiczenia na maszynie,

Maszyny mają to do siebie, że ich celem jest jak największe zaangażowanie mięśni docelowych (mięśnie, na rozwój których dane ćwiczenie jest wykonywane), a praca innych mięśni, w tym mięśni stabilizujących (mięśnie odpowiedzialne za stabilną pozycję ciała), się tu nie liczy. Skutek jest taki, że liczba mięśni współpracujących z mięśniami docelowymi jest mocno ograniczona.

PIOTR BORECKI

Wicemistrz świata, wielokrotny mistrz Polski

MOIM ZDANIEM, JEDNE I DRUGIE ĆWICZENIA SĄ POTRZEBNE, KAŻDE Z NICH MA BOWIEM SWÓJ WKŁAD W ROZWÓJ MIĘŚNI.

Generalnie jest tak, że jeżeli celem treningów jest rozbudowa masy mięśniowej to ich podstawą powinny być ćwiczenia na ciężarach wolnych, ale ćwiczeń na maszynach nie można wykluczać.

Wyciskanie hantelek
Wyciskanie hantelek

Maszyny pełnią bardziej rolę narzędzia pompującego niż stymulującego, ale wraz z większą ilością krwi wpompowanej do mięśni dostaje się do nich więcej składników odżywczych (m.in. białka).

Jeżeli zaś celem treningów jest spalanie tłuszczu, to należy stosować zarówno ćwiczenia na maszynach, jak i na ciężarach wolnych. Ćwiczenia na ciężarach wolnych należy wykonywać bardzo dokładnie, technika jest tu najważniejsza. Waga użytego do tych ćwiczeń ciężaru jest też ważna, bo aby mięśnie otrzymały odpowiednio silne bodźce muszą być odpowiednio mocno dociążone.

Można spotkać się z opiniami, że ćwiczenia na maszynach są tylko stratą czasu. Nie zgadzam się z tym, uważam że jedne i drugie są bardzo przydatne, o ile potrafi się je właściwie robić.

ARKADIUSZ SZYDERSKI

Wicemistrz świata w kulturystyce tradycyjnej (2007), obecnie trener mistrzów

ZAWSZE BYŁEM, JESTEM I BĘDĘ ZWOLENNIKIEM WOLNYCH CIĘŻARÓW, CHOCIAŻ MUSZĘ PRZYZNAĆ, ŻE OBECNIE PRODUKOWANE MASZYNY SĄ BARDZO DOBRZE ZAPROJEKTOWANE, TAK WIĘC TRENING NA NICH DAJE DOBRE EFEKTY.

Przewaga wolnych ciężarów nad maszynami polega na tym, że wykonując ćwiczenia ma ciężarach wolnych układ nerwowy i mięśniowy jest mocniej obciążany niż w wypadku maszyn. To się bezpośrednio przekłada na siłę z jaką mięśnie są stymulowane do rozwoju.

Oczywiście maszyny treningowe mają swoje zalety takie jak: stabilizacja pozycji ciała i wyizolowanie pracy konkretnej grupy mięśniowej, ale w ciężkim treningu, jaki robi się na zwiększenie masy mięśniowej, te zalety mają niewielką wartość. Tu liczy się bowiem ciężka praca wielu mięśni.

W jednym wypadku maszyny treningowe są bezcenne. Gdy komuś zdarzy się kontuzja, w wyniku której nie może trenować na ciężarach wolnych, często maszyny treningowe umożliwiają trening. Nie jest on tak efektywny, ale przynajmniej można poćwiczyć i nie tracić tego, co udało się wypracować.

Komentarze
  • Magda Wilk

    Nasi atakują w USA

    w kraju mamy obecnie zawodowych zawodników Pro League: Roberta Piotrkowicza (kulturystyka)…
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Najlepsze sposoby na przekonanie dziecka do pójścia do przedszkola

Najlepszym sposobem na przekonanie dziecka do pójścia do przedszkola jest znalezienie szko…