Edytor psuje formatowanie, prześle plik z gotowym tekstem.

Występuje często w składzie wielu produktów spożywczych, ale czym jest fosforan potasu? Z punktu widzenia chemii jest to sól potasowa kwasu fosforowego. W przemyśle występuje pod nazwą E340. Spełnia funkcję regulatora kwasowości, oraz substancji przeciw zbrylającej.

Fosforan potasu otrzymuje się przez reakcje chemiczną węglanu potasu (może też występować zamiennik w postaci wodorotlenku potasu z kwasem fosforowym). Związek chemiczny występuje pod postacią białego proszku, albo kryształków, które można rozpuścić w wodzie. Szersze jego zastosowanie, to zastosowanie w wielu produktach spożywczych. Przykładowo zaczynając od nabiału, w różnych wyrobach cukierniczych, słodkich napojach, w mięsach i  na pieczywie kończąc.

Teraz jedna z bardziej istotnych informacji, która dotyczy szkodliwości fosforanu potasu. Działające razem komitety ekspertów FAO/WHO ds. dodatków do żywności uznali, że bezpieczna dawka fosforanu potasu wynosi 70 mg na kg masy ciała. Co najważniejsze, Amerykańska Agencja ds. Żywności i leków (FDA) nadała fosforowi i potasowi status GRAS – oznacza to, że substancja jest powszechnie uznana za bezpieczną.

W przypadku badań in vitro uznano, że fosforan potasu nie ma działania mutagennego. Dzięki temu jest bezpieczny dla DNA. Związek ten wykazuje bardzo niską toksyczność. Żeby wystąpiło szkodliwe działanie, potrzebne jest spożycie aż 2820 do 3200 mg/kg masy ciała. Bardzo trudno jest osiągnąć taką dawkę, nawet poprzez spożywaniu fosforanu potasu w nadmiernych ilościach. Fosforan potasu wykazuje również pozytywne działanie na organizm, np. pomaga zapobiegać takiej chorobie, jak hiperkalciuria.

JEDNORÁZOVÝ FOSFOREČN DRASELNÝ

https://www.centro-chem.pl/cs/produkty/ethanolamin

https://www.centro-chem.pl/cs/produkty/olein

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Rywalizacja na rynku transportowym: analiza wpływu aplikacji typu ride-hailing na tradycyjne firmy taxi

W ostatnich latach rynek transportowy przeszedł znaczącą transformację, głównie za sprawą …