Dom Fotografia Bądź kreatywny, fotografując z lampą błyskową

Bądź kreatywny, fotografując z lampą błyskową

6 min odczyt
0
0
820

Poznaj możliwości, jakie daje wykorzystanie całego potencjału, oferowanego przez lampę błyskową

Flesz umożliwia tworzenie atrakcyjnych efektów artystycznych, które byłyby bardzo pracochłonne do odtworzenia w Photoshopie, zaczynając od stosunkowo prostych i subtelnych, a na bardziej ekstremalnych i interesujących kończąc.

Efekty użycia flesza, które łatwo przeoczyć, choć bywają bardzo efektowne, to zastosowanie drugiej lampy błyskowej albo umieszczenie jej za modelem w celu stworzenia oświetlenia konturowego. Jest to w zasadzie inne określenie oświetlenia tylnego, przyjmującego czasami formę oświetlenia tylno-bocznego lub kontry.

Lampa błyskowa
Lampa błyskowa

Przyjrzyj się światłu padającemu na aktorów i aktorki w filmach, a zobaczysz, jak często wykorzystywane jest oświetlenie konturowe. Jego popularność wynika z tego, że pozwala ono wyodrębnić temat z tła i otoczenia, dzięki czemu zwiększa się wrażenie głębi danej sceny – jest to efekt, który niezwykle trudno uzyskać w sposób sztuczny w programie do edycji obrazu. Oświetlenie włosów jest zasadniczo odmianą światła tylno-bocznego, tylko skoncentrowanego na określonym obszarze.

REKLAMA

Jeśli interesuje Cię usługa transportowa to polecamy: przewozy do Niemiec Wałbrzych

Jednak, oprócz prostego dodawania kolejnych źródeł światła, warto również skorzystać z możliwości, jakie daje zastosowanie różnych trybów ekspozycji lampą błyskową. Połączenie długiej ekspozycji z błyskiem flesza – nazywane synchronizacją błysku z długimi czasami otwarcia migawki lub wydłużaniem czasu naświetlania – to sprytny sposób tworzenia obrazu, który jest jednocześnie ostry i rozmyty. Technika ta polega

na fotografowaniu tematu w technice panoramowania z jednoczesnym zamrożeniem jego ruchu błyskiem lampy. W takim przypadku należy przełączyć aparat w tryb synchronizacji błysku z drugą kurtyną migawki, aby światło lampy wyemitowane zostało na końcu ekspozycji, a nie na jej początku, jak wyjaśnia to Ted Adnan.„Gdy zostaje naciśnięty spust migawki, otwiera się migawka, aby umożliwić aparatowi zarejestrowanie światła otoczenia. Z kolei tuż przed jej zamknięciem, flesz emituje błysk, a jej druga kurtyna natychmiast się zamyka”.

Jeszcze bardziej twórczą opcją jest wykorzystanie światła stroboskopowego, czyli serii powtarzających się błysków. Taką funkcję mają jednak przeważnie tylko lampy z wyższej półki, a sprawia ona, że w trakcie trwania ekspozycji, flesz emituje kilka błysków w równych odstępach czasu. Ponieważ lampa błyskowa może być używana w celu zamrożenia ruchu, pozwala to otrzymać obraz, na którym zarejestrowane zostają nałożone na siebie kolejne fazy ruchu tematu.

Najważniejsza wskazówka na temat kreatywnego fotografowania z lampą błyskową pochodzi od fotografa llko Allexandroffa.„Moją zasadą numer jeden, gdy używam światła stroboskopowego, jest praca w trybie manualnym i dotyczy to nie tylko samej lampy – wszystkie ustawienia aparatu także wprowadzam ręczne. Z pewnością obecnie tryb TTL i automatyczne tryby ekspozycji są coraz bardziej wyrafinowane, ale w ich przypadku, aparat robi tylko to, do czego został zaprogramowany, i nie ma pojęcia, co zamierzasz osiągnąć oraz jaki wyobraziłeś sobie obraz. Tylko Ty masz w głowie konkretną wizję i nie chcesz przecież, by konstruktorzy sprzętu mieszali się do Twojej sztuki!”

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Fotografia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Najlepsze sposoby na przekonanie dziecka do pójścia do przedszkola

Najlepszym sposobem na przekonanie dziecka do pójścia do przedszkola jest znalezienie szko…