Dom Fotografia Bądź kreatywny, fotografując z lampą błyskową

Bądź kreatywny, fotografując z lampą błyskową

6 min odczyt
0
0
691

Poznaj możliwości, jakie daje wykorzystanie całego potencjału, oferowanego przez lampę błyskową

Flesz umożliwia tworzenie atrakcyjnych efektów artystycznych, które byłyby bardzo pracochłonne do odtworzenia w Photoshopie, zaczynając od stosunkowo prostych i subtelnych, a na bardziej ekstremalnych i interesujących kończąc.

Efekty użycia flesza, które łatwo przeoczyć, choć bywają bardzo efektowne, to zastosowanie drugiej lampy błyskowej albo umieszczenie jej za modelem w celu stworzenia oświetlenia konturowego. Jest to w zasadzie inne określenie oświetlenia tylnego, przyjmującego czasami formę oświetlenia tylno-bocznego lub kontry.

Lampa błyskowa
Lampa błyskowa

Przyjrzyj się światłu padającemu na aktorów i aktorki w filmach, a zobaczysz, jak często wykorzystywane jest oświetlenie konturowe. Jego popularność wynika z tego, że pozwala ono wyodrębnić temat z tła i otoczenia, dzięki czemu zwiększa się wrażenie głębi danej sceny – jest to efekt, który niezwykle trudno uzyskać w sposób sztuczny w programie do edycji obrazu. Oświetlenie włosów jest zasadniczo odmianą światła tylno-bocznego, tylko skoncentrowanego na określonym obszarze.

REKLAMA

Jeśli interesuje Cię usługa transportowa to polecamy: przewozy do Niemiec Wałbrzych

Jednak, oprócz prostego dodawania kolejnych źródeł światła, warto również skorzystać z możliwości, jakie daje zastosowanie różnych trybów ekspozycji lampą błyskową. Połączenie długiej ekspozycji z błyskiem flesza – nazywane synchronizacją błysku z długimi czasami otwarcia migawki lub wydłużaniem czasu naświetlania – to sprytny sposób tworzenia obrazu, który jest jednocześnie ostry i rozmyty. Technika ta polega

na fotografowaniu tematu w technice panoramowania z jednoczesnym zamrożeniem jego ruchu błyskiem lampy. W takim przypadku należy przełączyć aparat w tryb synchronizacji błysku z drugą kurtyną migawki, aby światło lampy wyemitowane zostało na końcu ekspozycji, a nie na jej początku, jak wyjaśnia to Ted Adnan.„Gdy zostaje naciśnięty spust migawki, otwiera się migawka, aby umożliwić aparatowi zarejestrowanie światła otoczenia. Z kolei tuż przed jej zamknięciem, flesz emituje błysk, a jej druga kurtyna natychmiast się zamyka”.

Jeszcze bardziej twórczą opcją jest wykorzystanie światła stroboskopowego, czyli serii powtarzających się błysków. Taką funkcję mają jednak przeważnie tylko lampy z wyższej półki, a sprawia ona, że w trakcie trwania ekspozycji, flesz emituje kilka błysków w równych odstępach czasu. Ponieważ lampa błyskowa może być używana w celu zamrożenia ruchu, pozwala to otrzymać obraz, na którym zarejestrowane zostają nałożone na siebie kolejne fazy ruchu tematu.

Najważniejsza wskazówka na temat kreatywnego fotografowania z lampą błyskową pochodzi od fotografa llko Allexandroffa.„Moją zasadą numer jeden, gdy używam światła stroboskopowego, jest praca w trybie manualnym i dotyczy to nie tylko samej lampy – wszystkie ustawienia aparatu także wprowadzam ręczne. Z pewnością obecnie tryb TTL i automatyczne tryby ekspozycji są coraz bardziej wyrafinowane, ale w ich przypadku, aparat robi tylko to, do czego został zaprogramowany, i nie ma pojęcia, co zamierzasz osiągnąć oraz jaki wyobraziłeś sobie obraz. Tylko Ty masz w głowie konkretną wizję i nie chcesz przecież, by konstruktorzy sprzętu mieszali się do Twojej sztuki!”

Komentarze
Load More Related Articles
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Fotografia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Samochody terenowe – niezastąpiony ekwipunek! Plik Edycja

Samochody terenowe – niezastąpiony ekwipunek! Każdy miłośnik jazdy off-roadowej marz…